Odpověď kanceláře ombudsmana na dotaz chlapce z VÚ

Dotaz chlapce na kancelář ombudsmana

Odesláno: 21. června 2021 12:47
Komu: deti
Předmět: prosba p.Šimůnkové

 

Dobrý den paní Šimůnková,

Jmenuji se Lukáš Schneider a jsem ve výchovném ústavu ve Žďáru nad Sázavou. Na nástěnce jsem si našel kontakt na vás a chtěl bych vás poprosit o pomoc, nebo né o pomoc pro mě jako spíš pro ostatní kluky kteří se octnou v podobné situaci v jaké jsem byl kdysi já.

Když mi bylo 12 zemřela nám mamka a tak jsem byl doma s tátou, bratrem a sestrou. Táta nechodil do práce my jsme s bratrem vydělávali peníze brigádou a otec nám vždy část sebral.  Byl velmi agresivní, a to kvůli tomu že chlastal. Jednou se rozhodl ukončit svůj život a já jsem s bratrem zůstal u babičky, protože nás otec držel od všech stranou tak jsem si našel nějakou partu ne moc dobrých lidí z různých ústavů, kteří mě natáhli do pěkných průserů, kvůli tomu jsem se dostal do diagnostického ústavu, kde mě paní ředitelka neměla moc v oblibě a určitě bych neskončil ve Žďáru, kdyby nebylo mé kurátorky, která za mnou vždy stála. Ze začátku pobytu tady jsem měl problém si zvyknou na větší svobodu a samostatnost z počátku pobytu jsem měl několik velkých průserů například alkohol atd… Vychovatelé se mnou vždy vše ochotně řešily a dostal jsem další šanci. Z minulosti mám mnoho trestné činnost, začali mi pomáhat dořešit moji minulost a začal jsem se postupně zlepšovat jak ve škole, tak i v chování. Aktuálně dokončím druhý ročník dřevomodeláře a to se stipendiem.  Proto jsem se rozhodl tu pokračovat i po mé zletilosti chci si dodělat školu, udělat si řidičský průkaz který již dělám a to na auto motorku i traktor. Myslím si, že tak jak tento ústav, mi v životě moc lidí nepomohlo, proto mi není jasná informace že se tento ústav má zavřít.

Mě tento problém sice neohrozí protože zde můžu dodělat třetí ročník, ale nechápu proč by nemohli dostat tuto šanci i ostatní kluci.

 

Děkuji Lukáš Schneider

Odpověď kanceláře ombudsmana

Od: deti
Datum: 23. 6. 2021 8:20:48
Předmět: RE: prosba p.Šimůnkové

 

    Dobrý den Lukáši,

    jmenuji se Martin Ježek a pracuji pro paní Šimůnkovou jako právník. Zabývám se případy dětí, které mají nařízenou ústavní výchovu. Paní Šimůnková mne pověřila, abych situaci zařízení ve Žďáru nad Sázavou, kde žijete, prověřil. Pokusím se Vám tedy popsat, co jsem zjistil.

    Výchovný ústav Velké Meziříčí, jehož součástí je i Váš domov ve Žďáru, zřizuje Ministerstvo školství. To znamená, že ho ministerstvo i financuje a rozhoduje tedy o tom, co se s ním bude dít. Jak mi na ministerstvu řekli, žďárská budova je už stará a nevyhovující a bohužel nejsou peníze na její opravu. Proto se rozhodli, že už do ní nebudou investovat a raději ústav ve Žďáru zruší. Nebude to samozřejmě hned. Vás, kdo tam teď žijete, nechají dostudovat (dochodíte současné školy) a ústav bude plynule uzavřen (cca do tří let). Noví chlapci by neměli být do zařízení vůbec přijímáni, aby posléze nemuseli být přemísťováni jinam.

    Jak vidíte, nejde o rozhodnutí, které by bylo bezdůvodné. Zároveň jde o rozhodnutí strategické a finanční, které nejde jednoduše zvrátit. Lze ho pouze přijmout a smířit se s ním. I když jsou u Vás dobří vychovatelé, kteří pomáhají. Nezbývá, než doufat, že tito vychovatelé přejdou do jiných zařízení pro děti a budou se stejně dobře, jako se starali o Vás, starat o jiné děti jinde. Dejte jim najevo, jak jsou pro Vás důležití a že si jich vážíte. Třeba je to bude motivovat právě k tomu, aby přešli do jiných zařízení a pokračovali v práci s dětmi.

    Lukáši je mi to líto, ale ani paní Šimůnková s touto situací nemůže nic udělat.

    Pokud byste měl na srdci i něco dalšího, nebo se v budoucnu setkal s něčím, s čím si nebudete vědět rady, neváhejte a zase napište.

    Pěkný den.

    Mgr. Martin Ježek

    právník

    Kancelář ombudsmana